ERİŞİLEBİLİRLİK ÖDÜLLERİ 2020 ''HAYALLER ENGELSİZDİR!''

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından ilan edilen “2020 Erişilebilirlik Yılı” kapsamında T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımız tarafından Erişilebilirlik Ödülleri verilecektir. Ödüllere başvuru 20 Kasım 2020 tarihinde sona erecektir.

Engelli bireylerin toplumsal ve ekonomik hayata katılımına katkı sağlayan erişilebilirlik alanında çalışmalar yapan gerçek kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu ve özel hukuk tüzel kişilerine bilimsel araştırmaları, başarılı projeleri, hayata geçirdikleri uygulamaları ve sundukları hizmetler için verilecek olan Erişilebilirlik Ödülleri, 03 Aralık 2020 Dünya Engelliler Günü’nde sahiplerini bulacaktır.

Ülkemizde erişilebilirlik “binaların, açık alanların, ulaşım ve bilgilendirme hizmetleri ile bilgi ve iletişim teknolojisinin, engelliler tarafından güvenli ve bağımsız olarak ulaşılabilir ve kullanılabilir olması” şeklinde tanımlanmıştır. Erişilebilirlik hem temel bir hak hem diğer hakları kullanabilmenin en önemli aracı olarak bağımsız yaşamanın ve toplumsal yaşamın tüm alanlarına tam katılımın temel şartıdır. 

Erişilebilirlik çalışmalarının planlı ve standartlara uygun bir şekilde yürütülmesi, erişilebilirlik uygulamalarına hız verilmesi, bu alandaki fiziksel, dijital, zihinsel dönüşümün sağlanması ve erişilebilirlik kültürünün oluşturulması için "2020 Erişilebilirlik Yılı Erişilebilirlik Ödülleri” kategorileri ve ödül takvimi aşağıda sunulmuştur:

I. Erişilebilir Tasarımlar ve Ürünler

II. Erişilebilir Dijital Uygulamalar

III. Erişilebilir Kamu ve Kurum Kuruluşları

IV. Erişilebilir Üniversiteler

V. Erişilebilir Yerel Yönetim Hizmetleri

VI. Erişilebilir İşyerleri

VII. Erişilebilirlik Sosyal Sorumluluk Projeleri

VIII. Erişilebilirlik Alanında Bilimsel Çalışmalar ve Projeler

IX. Erişilebilir Medya İçeriği

ÖDÜL TAKVİMİ 

Başvuruların Alınması İçin Son Tarih: 20 Kasım 2020 Cuma 

Ödül Kazananların Duyurulması: 30 Kasım 2020 Pazartesi 

Ödül Töreni: 3 Aralık 2020 Perşembe

Başvuru formu için; https://forms.ailevecalisma.gov.tr/erisebilirlik-odulu/

Ayrıntılı bilgi için; https://erisilebilirlik.ailevecalisma.gov.tr/#

05 Kasım 2020, Perşembe  |   123